Robert Kiyosaki Kimdir? Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

Bana göre dünyada ki tüm girişimcilerin ondan ve kitabından mutlaka haberi vardır yok sa da mutlaka olmalıdır. Kitabın adı “Zengin Baba Yoksul Baba” iş dünyasını kasıp kavuran bu kitap bir çok kişinin kendi işini açmasına ve finansal özgürlük yolunda ki ilk adımlarını atmasına yardımcı olmuştur.
Aslında bu makalemde yazar ve kitapları veya Nakit Akışı (CashFlow) oyunu hakkında fazla bir şey yazmayacağım, çünkü malum kendiniz alıp okumadıkça araştırmadıkça kıymeti olmaz, ben sadece benim hayatıma olan etkisini ve geleceğimi ne şekilde şekillendirebileceği ile ilgili bilgiler vereceğim aynı zamanda bu kitabın milyonların hayatını değiştirdiği gibi sizinde hayatınızı kökten değiştirebileceğine inanıyorum (olumlu yönde tabi ki).
Bu kitap ve yazarla tanışmam yaklaşık 10 sene geriye dayanır. O zamanlar daha 20-22 yaşlarında üniversitede hayata hazırlanan yazları da çalışan bir gençtim. Güneşli güzel günlerin birinde bir arkadaşım bana bir kitap hediye etti ve ilave etti, “bu kitap hayatımı değiştirdi sizinkini de değiştirebilir”...
O zamanlar çalışan ve okuyan girişimci gençlerdik, kitabi hediye eden kişi ise network marketing yapıyordu.
Ne yazık ki o zamanlar daha kitap okuma alışkanlığım yoktu, ön yargılarım ise hayli fazlaydı. Bir kitap insanın hayatını nasıl değiştirebilirdi ki ...
Gel zaman git zaman üniversiteyi bitirdim, hayatın beni sürüklediği noktada kpss sınavına hazırlanan ve oldukça bunalımlı bir gençtim...
Kitaplara karşı ilk okuma alışkanlığı kazandığım zaman işte bu evrede bunalımdan korunmak adına sarıldığım ve bir daha asla bırakamadığım bu dönemdi!
Şansıma hep ilgilendiğim bir konuda bir kitaptı, finansal özgürlük ve para ile ilgili, kitabı çok beğendim hikaye şeklide kitapta zengin babanın ve yoksul babanın tavsiyelerine yer veriyordu. 
Kitabı okumaya başladığım o gece kafamda şimşekler çakmaya başladı!!!
Hikaye inanılmaz bir hikaye, yazarın kendi hikayesi. Çocukluğunda kendi öz babasından başka en iyi arkadaşının babasına takılan Kiosaki, babaların aralarındaki belirgin farkları anlatıyor.
Öz babası Profesör, hatta üniversite dekanı, yüksek tahsil görmüş saygın bir beyefendi, arkadaşının babası ise “benim ikinci baba” diye tabir ettiği: ilk okulu bile bitirememiş bir iş adamı, çok zengin ve varlıklı.
Tüm kitapta iki baba arasındaki düşünce farkını anlatan Robert hangisini ve neden seçtiğini ve bizim de aslında seçmemiz gerektiğini anlatıyor.
Öz babası ona sürekli iyi oku, güzel notlar al, üniversiteyi bitir, diplomanı al ve bir işe yerleşerek garantili maaşını al derken... İş adamı babası ise, “para için çalışma pasif gelir elde etmek için parayı çalıştırmayı öğren, ömür boyu çalışmak zorunda kalmazsın” diyordu...
Günümüz sisteminde kan ter içerisinde çok çalışanlar, hayatta kalmaya yetecek az miktar paraya razı olurken, sistemi anlayan ve parayı kendisi için çalıştıran girişimci ve yatırımcılar, bir kere yaptıkları yatırımdan ömür boyu gelir elde etmeye devam ederek servet elde ediyor, yani PASİF GELİR.
Bunu yapmaya başlamak için öncelikle kendi işine sahip olmalısın, yatırım yapmayı öğrenmelisin üzün vadeli düşünerek hayatını ona göre planlamalısın, satış ve pazarlama becerilerini geliştirmelisin gibi tavsiyeler var kitapta.
Bana göre bu kitap üniversitelerde ders olarak okutulmalı, finansal planlama nasıl yapılmalı kendi işin nasıl kurulmalı gibi konular bu kitapta çok güzel işleniyor. Bizlere üniversite ve okullarda anlatılmayan konular bunlar.
Çok etkilenmiştim... Kitap bana gerçek hayatta iki ayrımın var olduğunu göstermişti, sanki tüm dünyada bu gerçek daha önce bizden saklanıyordu.
Yıllar yılı devlet baba zihinlerimize işleyerek bir stereotip yerleştirdi, okula git, çalışkan ol, hata yapma, iyi notlar al, üniversite, yüksek lisans oku, diplomanı al, güzel bir işe gir ve hatta daha iyisi bir memur ol!  Böylesi daha garantilidir.  40 yıl bir işte çalış, emekli ol! Daha sonrası da yok zaten. Sürekli bir yaşam mücadelesi ve yaşam savaşı ver kısacası!
Adamın felsefesini, hayata bakış açısını ve yargılarını, hayatta elde ettiği başarılarını gördükten sonra, aha, bu tam da benim adamım dedim, bende öyle istiyorum (günümüzde Kiosaki’nin serveti bir milyar doları geçmiş durumdadır.)
Onu daha yakından tanımak adına internete girdim ve araştırmalar yaptım, bir sürü kitabı varmış ve çoğu da New York Times çok satanlar listesinde uzun süre kalmış kitaplardı.
Kiosakinin yeni kitabı “21. Yüzyılın İş Fırsatı”tanıtıma ve girdi ve Network Marketing sektörünün ne kadar doğru bir sektör olduğunu şu çizgi filmde anlatılanları izleyerek siz de kendinize pay çıkarabilirsiniz. 
Dipnot: Eğer yazımı okuyup  ve çizgi filmi izlediyseniz ve beğendiyseniz; lütfen paylaşalım ve bu konuda insanları bilgilendirelim. :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

ÇALIŞANLA ÇALIŞMAYANIN, BAŞARILI OLANLA OLMAYANIN AYNI MAAŞI ALDIĞI HİÇBİR İŞ BAŞARI GETİRMEZ!

MATEMATİK VE MENTALİTE

TEMEL ORTAOKUL VE DÖNÜŞÜM LİSELERİ