Online İşinizi Başarıya Götürecek 10 Kilit Özellik

Günümüzde, herkesin sevdiği işi internete kolaylıkla taşıyarak bir iş başlatabilmesine rağmen, başarı yalnızca yeterli azim göstere ve ne olursa olsun devam edenler tarafından elde edilebilir. İnternet girişimciliğinde başarılı olabilmek için geliştirilmesi gereken kilit özellikler ve bilinç ayarları vardır. Tam bu özellikler Online girişimcilerin olağanüstü iş sonuçları elde etmelerini sağlar. Şimdi onları daha yakından tanıyalım.
1. İş için değil, elde edilen sonuç için para almak. Eğer internet işi yapıyorsanız, bir sorunun çözümü üzerinde harcadığınız zamanı miktarı, sizden başka kimseyi ilgilendirmez.Şu anda bir ofis çalışanı iseniz, büyük ihtimalle işte geçirdiğiniz zaman üzerinden para almak size daha alışılagelmiş bir şeydir. İnternette iş yapmaya karar verdiyseniz bu emek karşılığını alma modelini unutun. Başarınızın göstergesi artık – satışların miktarı ve memnun müşterilerin sayısıdır.
2. İçerik oluşturma. Kaliteli içerik oluşturmak için kendinizi biraz yormak zorunda kalacaksınız. Buraya blog veya web siteniz için makale yazımı, video ve ses kayıtların yapımı – hatta video kliplerin ve sunumların yapımını içerir. Yeni okuyucuların (online işiniz için müşterilerin) dikkatini çekmek, güven ve ilgi çekililiğinizi oluşturmanıza yardımcı olacak şey – içeriktir.
3. Düşünme biçimi. Engeller ve zorluklara değil, sonuçlara odaklanman gerekir.Her online girişimci pek çok engel ile karşılaşır, dolayısıyla problemlerle karşılaştığınızda kendinizi fazla sıkmayın.
Karşınıza çıkan her engelin, tamamlanması gereken bir yapbozun parçası gibi düşünün – bu sizin için kural olsun. Tüm gücünüzü çözüm bulmaya odaklayın. Bunu yaptığınızda, sadece iş hayatında değil aynı zamanda büyük ölçüde hayatınızı da olumlu yönde değiştireceksiniz.
4. Yetkilendirme. Yetkilendirmeyi öğrenmeniz ve aşina olmadığınız şeyleri delege etmeniz şart. Mesela, web siteniz için iyi bir tasarımın nasıl yapılacağı ile ilgili hiçbir fikriniz yok veya teknik konular size ağır geliyor. Bu durumda bu görevler için başkalarını yetkilendirmelisiniz, bu kişiler konuya hakim – işi severek yapan insanlar olmalı – onlara yapılması gereken görevleri sıraladıktan sonra elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda – ödeme yapmalısınız.
Yetkilendirmenin kuralı şöyledir: öncelikle çok zamanınızı alan ve yapamadığınız veya yapmaya sevmediğiniz işleri paylaştırın. Bunu bitirdiğinizde – işleri sizden daha hızlı ve sizden kat kat daha iyi yapan insanlara delege edin. Böylece, kendi güçlü yönlerinize odaklanabilir – daha verimli olabilirsiniz.
5. Başarısızlıklara hazırlıklı olmak. Başarısızlığa her an uğrayabilirsiniz, buna kesin kez hazırlıklı olmalısınız. Bir kere de değil ha. Hepimizin hayalinde istikrarla büyüyen gelirler var, fakat günümüz gerçeği öyle değil maalesef. Ne kadar çok kaybederseniz o kadar çok öğrenecek ve daha hızlı deneyim kazanacaksınız. Başarısız denemeler sizin yeterince iyi olmadığınız anlamına gelmez. Bu bir öğrenme sürecidir ve başarının ayrılmaz bir parçasıdır.
6. Pragmatizm. Uzun vadede iyimser, kısa vadede karamsar olmanız gerekir. Burada önemli olan zor anlarda pes etmemek içi – pozitif düşüncenin önemini vurgulamak gerekmektedir. Ancak, her zaman gerçekçi ve durumu çok net değerlendirmeniz gerekir. Ürününüz satılmıyorsa bu durum kendiliğinden değişmesi neredeyse imkansız. Yeni yaklaşımlar deneyin, test edin, iş modelinizi değiştirin. Sonuç alana kadar böyle devam edin!
7. Eylem. Bence – eğitim harika bir şey, fakat zaman geliyor eğitim bile işe yaramadığı durumlar başlıyor. Bir noktada artık eğitim kurslarını ve kitap okumayı durdurmak gerekir. Sonuç almak için artık öğrendiklerinizi uygulamak gerekir. Eyleme geçmek gerekir. Kendinize sürekli şu soruyu sormalısınız: hali hazırda bildiklerimle ne yapabilirim?
8. Vizyon. Vizyon – online işinizin en az bir yıl – ileriye dönük gelişim planını ayrıntılı olarak görmenizdir. Daha iyisi üç – beş yıl ileriye. Büyük vizyon ise (Grand Vision) büyük hedefinizi sürekli göz önünde bulundurarak ona doğru, yavaş dahi olsa emin adımlarla ilerleme garantisidir.
Başlarda gelecekte ki başarılarınızı en ince detaylarına kadar görmekte zorlanacaksınız, ancak sonuçlar elde etmeye başladığınızda göreceksiniz başarınız gerçekten büyük olacak.
9. Takım çalışması. İlk maddi sonuçlar elde ettiğinizde, sizinle sürekli çalışacak takımınızı oluşturmaya başlamanız önemli. İlk olarak belki teknik işlerden ve tasarımdan anlayan bir takım arkadaşınız olur ama aynı zamanda diğer ufak tefek işlerinizi de gerçekleştirmesi de mümkün.
Daha sonra çalışan kişi sayısını arttırabilirsiniz. Mesela reklam konusunda uzman olmuş birisini, web programcısını ve müşteri destek sorumlusu olacak kişileri işe alabilirsiniz. Günde 24 saat var, ne kadar isteseniz de tüm görevleri tek başına yetiştiremezsiniz. Unutmayın, takımınız ne kadar iyi ve başarılı ise, işiniz de o kadar hızlı büyüyerek geliriniz arttıracaktır.
10. Odaklanmak. Muhtemelen en önemli olan şey – istenen sonuçları elde etmek için doğru şeylere odaklanmak gerekir. Bu iştir – sizin internet işinizdir. Buraya, insanlar için değer yaratıp onu satmak için geldiniz! Pareto kuralına göre her zaman yaptığınız işlerin %80ni – sonuçların %20ne eşit olacaktır. Tam bu işleri yetkilendirmeniz gerekir. Unutmayın ki, yine Pareto kuralına göre size sonuçların %80ni getiren %20lik işler olacaktır. Tam bu sonuçların %80ni oluşturan %20lik işlere odaklanın ve onlara tüm zamanınızı ayırın – işte o zaman başarı sizi kendiliğinden bulur.
Büyük ihtimalle bu makaleye daha birçok şey eklenebilir. Fakat şimdilik İnternet üzerinde bir iş başlamayı düşünen herkesin bu önemli on niteliği iyice öğrenmesi ve anlaması gerekir.

Yorumlar