Başarılı İnsanların Ortak Noktaları

İnsanlar çok sık sorar – nasıl BAŞARILI olunur? Dünyada sayısız süper başarılı insanlar var iken nedense, başarının basit yasaları çoğu insan için bir sır olarak kalır.
Bize göre ise işinizde ki başarınız için ruh haliniz sahip olduğunuz bilgilerden çok daha önemlidir. Bu yüzden size kendi başarı sırrımızı anlatmaya karar verdim – Akış Hali (Flow State) 1 ile 10 arası bir ölçekte – ŞİMDİ ne kadar mutlu olduğunuzu söyler misiniz?
Peki ya ne tür hedefler belirliyorsunuz? Bugün için, bir yıl için beş veya belki de 50 yıl için? Belki de hedefleriniz olmadan yaşıyorsunuz?
Tam da bu iki soruyu kendimize soruyoruz her sabah – hemen şimdi ne kadar mutluyum ve gelecek vizyonum nedir?
Bu iki soruya verilen cevaplar tam bu bilincinizin şimdi ne durumda olduğunu belirler. Şu anda mutlu olmanız ve gelecek vizyonuna sahip olup olmadığınıza bağlı olarak şu 4 durumdan birinde olabilirsiniz. Bunu daha ayrıntılı olarak inceleyelim…
«Spiralden aşağıya»
Eğer mutsuzsanız ve gelecek vizyonuna sahip değilseniz bu durumu biz «Spiralden aşağıya durumu» olarak adlandırıyoruz. Gerçekte bu durumda ki insanlar genelde hayatın daha da kötüye gittiğini fark ediyorlar. Bu durum depresyon ve halsizlik, arzu ve beklenti eksikliği. Bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız, çok acil bir şeyler yapmanız gerekiyor – yardım isteyin, kendinize ilham kaynağı bulun, kendinizle ve bilinç durumunuzla ilgilenin.
«Kendini Beğenmişlik Tuzağı»
Şu anda mutluysanız, fakat gelecek vizyonuz yok ise, bu durumu «Kendini Beğenmişlik Tuzağı» olarak adlandırıyoruz. Bu size harika bir hal gibi gelebilir – şuanda mutlu olmak. Fakat problem, hedeflerin olmaması.
İnsan iki en yüksek (manevi) ihtiyacı vardır – bu insan olarak büyümek (kişisel ve profesyonel gelişim) ve topluma olumlu katkıda bulunmaktır. «Kendini Beğenmişlik Tuzağı» halindeyseniz muhtemelen kişisel olarak büyümüyor ve topluma da katkınız yok – hayatınızı boşuna yaşıyorsunuz. Bu durum da olduğunu düşünüyorsanız, o zaman yaşam amacınız hakkında bol bol düşünmeniz gerekir aynı zamanda büyük insanların hayat hikayelerinde ilham arayarak hedef koymayı öğrenmelisiniz.
«Stres ve Kaygı»
Gözlemlerimize göre gelişmiş ülkelerde ki insanların çoğu «Stres ve Kaygı» halinde bulunuyorlar. Bu durumunda hedef ve istekleriniz var, ancak mutluluğunuzu bu hedeflere ulaşmak olarak belirliyorsunuz. Başka bir deyişle – hırsınız var ama Size hedeflerinize ulaşana kadar kendinizi mutlu hissetmiyorsunuz.
Yine, bu durumunuzu oldukça normal görebilirsiniz, fakat… buradaki paradoksu hesaba almıyorsunuz –ne tür hedeflere elde etmiş olursanız olun, kendinizi mutlu hissetmek için ulaşmanız gereken hedefleriniz her zaman olacaktır. Bu durum köpeğin kuyruğun peşinden koşmasına benzer – her ne kadar da köpek ısırmaya çalışsa da kuyruk her zaman kaçmış oluyor.
«Akış Durumu»
Ve nihayet başarınız için gerekli duyduğumuz durum –  «Akış Durumu» – hemen şimdi mutluluk hissi ve gelecek vizyonu (gelecek hayali). Bu durumda bulunduğunuzda sizin için her şey en iyi biçimde oluşuyor – sanki tüm Evren sizin tarafınızda.
Peki ya siz, şu anda hangi bilinç durumundasınız? Hemen şimdi kendinizi mutlu hissediyor musunuz? Gelecek görüşünüz, hayaliniz, vizyonunuz var mı?
«Akış Durumu» tam olarak nedir ve neden biz tam da bu durumu «başarılı insanların en önemli özelliği» olarak görüyoruz? Durum şu ki ancak bu durum sizin iç potansiyelinizi tamamıyla açabilir.
Bu duruma geldiğinizde, size her şey çok kolay gelmeye başlıyor, fikirler kendiliğinden aklınıza geliyor, siz sanki tüm soruların cevabını biliyorsunuz. Olumlu koşullar oluşmaya başlıyor ve her şey en iyi şekilde oluşuyor… «otomatik» (kendiliğinden, en güzel haliyle, hayal ettiğimizden de daha iyi).   
Sonuna kadar anlamanız için size «Niyetler Paradoksunu» anlatmak istiyorum.
Hedefleriniz olmalı. Ama mutluluğunuz bu hedeflere bağlı olmamalıdır. Hedeflerinize ulaşmadan, ÖNCEDEN mutlu olmanız gerekiyor.  
Diğer bir deyişle – gelecek vizyonuyla ve şimdiki mutlu-luğunuz arasında bir  denge bulmalısınız. Kelimenin tam anlamıyla, her kez aynı şeyi söylüyor, fakat farklı ifadelerle. Kendiniz yargılayın… Ünlü «Sır» filmi «Çekim Yasası» hakkında şöyle bir formül veriyor:
Düşünceler + Duygular = Çekim
Bu aynı şey: istekleriniz konusunda ki düşünceler (gelecek hayali) artı olumlu duygular (şimdi ki mutluluk) çekimi oluşturur, hayatınızda istediğiniz her şeyi içine çeker (akış durumu). Bu insanların eriştikleri başarı bize «akış durumunun» onlar için nefes almak kadar doğal olduğunu gösteriyor.

Sır Richard Branson
İngiliz girişimci, milyarder, hayırsever, yaklaşık 350 farklı şirketi içinde barındıran Virgin şirketler grubunun kurucusu! 300 den fazla başarılı şirketi nasıl kurduğu sorulduğunda samimi itirafta bulunarak şöyle söylüyor Branson: «yapmaya planladığı her şeyi sürekli kâğıda yazıyorum» bu da gelecek vizyonuna işaret. Mutluluk hakkınsa ise şöyle diyor: «Kötü zamanları hatırlamıyorum bile. Sadece hayatımda olan biten iyi şeyleri hatırlıyorum.»

John D.Rockefeller
Amerikalı girişimci, dünya tarihinin ilk «dolar» milyarderi
Aşağıdaki şiirde (bizim serbest tercümemize göre), Rockefeller iş hakkında (fikir, gelecek vizyonu) oyun hakkında (duygu, hemen şimdi mutluluk), ve tanrının ona iyi davrandığı (çekim, akış durumu) hakkında konuşuyor:
«Bana çok erken yaşta çalışmayı öğrettiler aynen oynamak gibi, Hayatım uzun ve mutlu bir bayram gibiydi iş ve oyun dolu – kaygılarımı yol üstünde atıyordum ve her geçen gün tanrı bana daha iyi davranıyordu.»

Donald Trump Amerikalı milyarder Girişimci  
«Zihnini kontrol etmeyi öğren. Her hangi bir durumun seni olumsuz düşünce bataklığına sürüklemesine izin verme. Bazen başarısız olursun, ancak gelecek için bundan bir ders çıkarsın.
Olumsuz düşünce aklınızı girmeye çalıştığı her seferinde, onu hemen kafanızdan fırlatıp atın. Onu olumlu düşünceyle değiştir. Bu çok enerji gerektirir – ama sonuç dayanıklılık olacak – pozitif dayanıklılık, başarının olmazsa olmaz bileşeni.»
Akış durumunu nasıl çağırabiliriz?
Sizlere iyi haberimiz var. Hala akış durumunda değilseniz, bunu başarmak oldukça kolay ve hatta hızlı – hemen şimdi başlayabilirsiniz. Belki yarından kendinizi 110% akış halinde hissedeceksiniz. Bu alışkanlığını kendinizde geliştirmek, elbette biraz zaman alabilir. Elbette hepimiz zaman zaman yanılıyoruz, öfkelenip kızabiliyoruz ve kendimizi mutsuz hissetmemize izin veriyoruz. Ama siz hemen şimdi başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken bile hiçbir şey yok – sadece karar almak.Akış halini oluşturabilme sürecinde size yardımcı olmak için basit tavsiyeler paylaşmak istiyorum

Hemen şimdi mutlu olmak için…
Minnettarlık Duygusu
Bilimsel çalışmalar kanıtlıyor ki her gün minnettarlık ifade eden kişiler 25% daha mutlu ve bu faydalı ve basit alışkanlığı olmayan insanlardan oldukça sağlıklı. Son 24 saat içinde başınıza gelen tüm iyi şeyler için şükran ifadesi ile güne başlamayı öğrenin bu “ufak şeyler” olsa bile.
Meditasyon
Meditasyonun sizin için faydalı olduğuna günümüzde artık herkes onaylıyor. Modern toplumda, meditasyon stres ile başa çıkmak için harika bir yöntem olarak kendini göstermiştir. Çok sayıda bilimsel çalışma meditasyonun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve önemli ölçüde kalp krizi gibi ciddi hastalıkların riskini azalttığını kanıtlamıştır.
Bunların hepsi harika… Sağlığınızı güçlendirmek ve rahatlamak için meditasyonun – zihin kontrolünü öğrenmek için harika bir yöntem olduğunu biliyor musunuz. Dinamik meditasyon sayesinde bilincinizi tamamıyla baştan programlaya bilirsiniz …gelecek vizyonu oluşturmak için.
Nihai Hedefler
Nihai hedefler koymayı öğrenin, ara hedefler eğil.  Birbirinden farkı nedir?  Ara hedefler bizi adım adım gerçekten istediğimize götürür – nihai hedefe. Bunu konuyla ilgili olarak arkadaşımı örnek vereyim – kendisi bilgisayar kursu görmek istiyordu ve bu hedef doğrultusunda çalışıyordu. Bunu neden yaptığını soruşturmaya başladığımızda işin aslında çalıştığı işte yükselmek istediğini, yükseldiğinde daha yüksek maaş alabileceğini ve annesiyle beraber yaşılabileceği daha büyük bir daireye taşınabileceğini anlattı. Bu arkadaşımın nihai hedefi annesiyle beraber yaşamaktı diğer tüm hedefler ise ara hedefti.
Bu yüzden kendinize «NE» ve «NİÇİN», gibi sorular sorunun «NASIL» ve «NEZAMAN» sorularını değil.
Bu neden önemlidir? Çünkü «Akış Hali» veya «Çekim Yasası» sizin lehinize ancak nihai hedeflere doğru ilerlediğinizde çalışmaya başlar, sizin yaşam amacınıza. Tamamen alakasız ara hedeflere odaklanarak sizi Nihai hedefinize ulaştıracak senaryonuzu neden kısıtlıyorsunuz ki?
İlham
Bazen bana soruyorlar: «Hangi hedefleri kendime koymam gerektiğini bilmiyorsam ne olacak?» O zaman ilham arayın. Başarılı insanların biyografilerini, ilham veren kitaplar okuyun, ilginç insanlarla tanışın. «Şuna sahip olmak harika olurdu!» adli oyunu oynamaya deneyin  – gazete okurken, haber bakarken veya birisiyle konuşurken, sahip olmak istediklerinizi veya ulaşmak istediğiniz sadece not defterinize yazın. Çok yakında  ulaşmak için bir sürü hedefiniz olacaktır.
Hayat Defteri
Kendinize bir «Hayat Defteri» yapın. Basit bir not defteri veya ajanda satın alın. Sizin için önemli olan kategoriler bölün. Mesela  – iş, aile, finans, sağlık, ilgi alanları vb. Bu deftere hedeflerinizi yazın… şuanda neye minnettar olduğunuzu da yazın. Sadece bu basit bir alışkanlık bile hayatınız 180 derece döndürmeye yeter… belki de 135 derece her şey bu kadar kötü değilse.
Hayatınızın en önemli kitabı 
«Hayat Defteri» fikrini milyarder girişimci John Butcher dan aldım. John hayatını 12 kategoriye bölüyor:
1) sağlık ve fiziksel durum
2)  zekâ
3) duygular
4) karakter
5) maneviyat
6) duygusal ilişkiler
7) çocuk ve torunları
8) sosyal hayat
9) finans
10) kariyer
11) kalitesi yaşam
12) hayat amacı
Her bir kategoride, John inançlarını tanımlıyor, kendi gelecek vizyonunu, hedefe ulaşma motivasyonu ve yakın zamanda atılması gereken stratejik adımlar belirliyor. 
Biz bu sistemi biraz basitleştirerek sisteme bazı şeyler ilave ettik. Not defterinizi kategorilere bölün, 12 olası şart değil – daha az olabilir 3 veya 5. Her kategorinin sağ tarafına hedeflerini yaz, solunda da şu anda niçin minnettar olduğunuzu yazın.
Bu basit teknikler size gelecek için bir vizyon yaratmanıza ve hemen şimdi mutlu olmanızı yardımcı olur. Size akış halini hemen şimdi oluşturabileceğinizi söylemiştik. Yapmanız gereken tek şey – bir karar almaktır. Son bir tavsiye daha…
Sizin gerçek büyüklüğünüz ancak kariyer yapmaya değil hayatınızı inşa etmeye odaklandığınızda ortaya çıkar.

Son Not:  Makaleyi Beğendiyseniz faydalı olabileceğini düşündüğünüz Arkadaşlarınıza paylaşın. Bilgi Paylaştıkça Güzeldir! Bu konu hakkında şahsi fikrinizi de almak isterim bunun için Yorum kutusunu kullanın.

Yorumlar