72 Saat Kuralı

Aklınıza yeni bir düşünce veya Fikir mi geldi? Veya karşı konulmaz harika bir fırsat.
Onu hemen Not defterine yazınız veya fırsatı değerlendirmek için önümüzdeki ilk 72 saat içerisinde harekete geçerek bu yönde bir şeyler yapmaya başlayın.
Bu kadar basit mi yani diyeceksiniz, Evet bu kadar basit, fakat bunu bile çoğumuz yapmadığı için çok müthiş fikirler sadece kafada kalarak gerçeğe dönüşmüyor ve kapımızı çalan harika fırsatlar bir daha geri gelmemek üzere kaybolup gidebiliyor!
Makul ve iyi bir kuralı alışkanlık haline getirmek hayatı kolaylaştıracağına inanıyorum. Böyle bir kurala rastladığımda onu öğreniyor ve hayatım da uygulamaya başlıyorum. Bu kurallardan biri de Bodo Schafer’ın İlk Milyona Giden Yol kitabından okuduğum adı “72 Saat Kuralı” dır.
Bu kural hem çok basit, aynı zamanda da çok zor. Ana mantığı şöyle, aklınıza gelen önemli bir fikir var ise, onun hayata geçmesi için 72 saat içerisinde o yönde bir şeyler yapmanız gerektiğidir. Bu kadar basit. Aynı şey kapımızı çalan fırsatlarla da ilgilidir.
O yönde atılmış küçük bir adım olabilir önemli değil, önemli olan belirtilen saatler içerisinde harekete geçmeniz dır. İlk adımdan sonra küçük bir ikinci adım, daha sonra üçüncüsü ve fikriniz gözle görülür bir şekle kavuşacaktır bu da sizin moral ve motivasyonunuzu arttırarak devam etmenizi ve işi sonuna kadar götürmenizi sağlayacaktır.
Bu kural size ciddi gelmeyebilir, fakat bunu söylemek için daha erken, kuralı uygulamaya başlayın, sonuçların etkili olduğunu kendiniz de göreceksiniz.
72 saat içinde harekete geçilmeyen fikir çöp kutusuna atılabilir, çünkü insan beyni bu şekilde programlanmış, ”fikir sahibi harekete geçmemiş ise çok ta önemli bir fikir değil demek ki!” Bu şekilde insan daha sonra gerçekleşeceğine inanmamaya başlıyor ve daha başlamadan bırakıyor.
Unutmayın, bir girişimde bulunmak istediğinizde, ilk adımınızı 72 saat içerisinde mutlaka yapmalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde, girişimin gerçekleşme olasılığı %1’e düşüyor. Başka bir ifadeyle, aklınıza gelen fikri uygulamayı ne kadar çok ertelerseniz onun gerçekleşme olasılığı o kadar düşer. Erteleme fikirler ve fırsatlar üzerinde zehirleyici etkiye sahiptir!
72 saat ten fazla ertelerseniz, yapmamak için bahaneler çoğalmaya başlayacaktır ve harekete geçmeniz iyice zorlaşacaktır.
Türk toplumu olarak hayal kurmayı severiz fakat erteleme hastalığımız ağır bastığı için, hayallerimiz bir türlü gerçekleşmiyor, dolayısıyla bu kuralın gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Herkese gelen fırsatlar nedense bana hiç gelmiyor diye de çok yakınıyoruz ama fırsat geldiğinde yine erteleme hastalığına düşüyoruz!
Siz siz olun hayal ve fikirlerinizden, ayağınıza kadar gelen fırsatlardan asla vazgeçmeyin 3 gün içinde harekete geçin ve tüm fikirleriniz gerçekleşebilir olduğuna inanın. BAŞARILAR!
Dipnot: Bu konu hakkında ki yorum ve düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum! Ayrıca makalemi beğendiyseniz paylaşınız. 

Yorumlar