MATEMATİK VE MENTALİTE

Duygusallıktan uzak, içinde hamasi cümleler bulunmayan bir istatistiki bilgi vereyim. Dünyadaki en fakir ve suç oranı en yüksek ülkeleri sıralayalım.
Irak, Somali, Venezuela, Meksika, Honduras, Pakistan, Jamaika, Yemen, El Salvador ve Güne Afrika...
Suç oranı en düşük ülkeler ve en az suç oranı olanlar ise:
Kanada, Danimarka, İsveç, Norveç, İsviçre, Avusrralya, Avusturya, Singapur, Belçika, Japonya...
Ne yani bu ülkelere mi göç edelim???
Suç oranı en yüksek ve fakir ülkelerde üniversiteli oranı %7' den az,
adalet sistemi halka güven vermez,
öğrenci başına eğitim harcaması 2.500 $ civarındadır.
Suç oranı düşük ve zengin ülkelerde ise;
üniversiteli oranı %15' in üzerinde,
hukuk ve adalet sistemi güven verir,
öğrenci eğitim maliyeti 10.000 $ ve üzerindedir.
Fakir ülkeler eğitime ve öğretmene değer vermedikleri için yüksek teknoloji ihracat oranlar %5 in üzerine çıkaramazlar. Yani El Salvadorlu bir çocuk Facebook' u , Whatsapp ' ı yada Twitter 'ı icat edip satamaz. Ya da Meksika 'lı bir bilim adamı bir genetik hastalığa kanser ilacını imal edip, lisanslayıp ülkesine milyar $ kazandıramaz.
Şu soruyu sormak da fayda vardır. Steve Jobs bir Suriyeli ailenin oğlu olarak; Amerika ya göç etmeyip Suriye 'de kalsaydı ya da komşusu olan Türkiye' ye gelip Apple' ı bu topraklar da icat etseydi...:) Hayali bile bizi gülümsetiyor ki imkansız! Bu eğitim sistemiyle en azından... Nitekim bizim ülkemizde 6 milyon $ a kendi ismiyle okul açtırmak istediğinde Özel Öğretim Kurumları' nın yabancı isim yasağına takılmasına ne dersiniz???
Barrack Hüseyin Obama aynı babanın 12 çocuğundan sadece Amerika' ya giden ve Dünya Sağlık Örgütünde yönetici olan, ABD' de başkan olan ve Kenya' da yaşayan diğer 11 çocuktan onu ayrı kılan şey neydi?
Elbette ki EĞİTİM...
Finlandiya' da adamın biri cep telefonu çıkarıyor ve bizim ürettiğimiz 50 tır domatesimizden elde ettiğimiz kârı 25 adet satarak elde ediyor. Bunun adı MATEMATİK' tir.
Ülkemizde eğitim sistemimizi 5 yıl içinde teknolojiye bağlı ve gelişen, üretici olan %10 Yüksek Teknoloji İhracatı yapacak şekilde dizayn etmezsek dünyadaki hıza ayak uyduramayarak ne yazık ki siz tahmin edin; hangi ülkeler arasına gireceğiz???

Yorumlar