Yarı Özel Okullar Kurulmalıdır

Herkesin aynı maaşı aldığı, çalışanın da çalışmayanın da her şartta 25-30 yıl boyunca istihdam edildiği, ulusal ve uluslararası başarıda geri kalsa bile eğitimin siyasal otoriteye yakınlığı ve uzaklığının başarıdan daha önemli olduğu, tek merkezden yönetilen okulların bu ülkeyi ileriye taşımıyacağı apaçık ortadadır.
Devlet okullarımızda olsun; özel okullarımızın öğretmenleri olsun kendi yarı özel okullarını açmak isteyebilmektedirler.
Örnek vermem gerekirse 5 öğretmen ortaklaşa bir okul açmak isteyebilmektedir.
Devletimizin öğrenci başına vermiş olduğu 3000$ lık bir hizmeti; özel okul açmak isteyen şahıslara belli şartlar altında aktarımı yapılabilir. 5 yıllık bir dönem için geri ödeme şansı ile kurulacak her okul için 400.000 TL ilk yılı ödemesiz ve faizsiz devletimizin kredi verdiği yarı özel okul sistemine geçilirse ve bu özel okullar yine öğrenciden ücret dahi almadan sadece öğrenci başına zaten yapılan 3000$'ı (11000) TL' yi devletimizden aldığı takdirde hem bu özel okulun kurucuları ve öğretmenleri için yeterli bir miktardır.
Tabiki bu yarı özel okullarda her yıl yapılacak olan ulusal sınavda başarıları ödüllendirilen ve başarısızlıkları da cezalandırılan bir uygulama olması şarttır. Eğitim modellerinin, uygulanan tekniklerin ve hedeflerin Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı olması da gerekmektedir. Ancak devletimiz nasıl ki kamuda ve bir çok teşebbüs ve yapılanmada özel sektöre inanmışsa eğitim sistemlerinin de özelleştirilmesine bir an önce el atmalıdır. Bunu Almanya, ABD gibi ülkelerde gördüğümüz gibi başarıları da yadsınamaz bir gerçektir. Bizler de geleceği parlak bir ülke olarak başarılı olacağımıza inanıyor ve çalışıyoruz.

Yorumlar