TEMEL ORTAOKUL VE DÖNÜŞÜM LİSELERİ

Ülkemizdeki bu tarz okulları çok seviyorum. Çünkü bir okul ve dersane sisteminin arasında olan ve eğitim sistemimizin yararlandığı yerlerdir buralar. Mesela okulda hiç ders dinlemeyen çocuk buraya gidince pür dikkat dersi dinleyen bir kişi oluverir. Bunun nedenini anlamıyorum ama durum böyledir. Hem devlet okulunda olsun hem özel okulda olsun böyle bir kaç çocuk vardır. Bu çocuklar sınıfta bulunan ve o derse ihtiyacı olan %90 çocuğun ders disiplinini ve motivasyonunu düşürmektedir. ABD ve Almanya' da böyle çocuklar için -Charter School- adında ders düzenini ve disiplinini bozan çocukların yönlendirildikleri okullar vardır. Bu okullar özel ilgi gerektiren böyle çocukları alır ve toplumun en başarılı bireyleri olmaları için çalışırlar.
Google amcaya sordum:
Bugün okullarda sınıf düzenini bozan, sınavda boş kağıt veren, arkadaşlarına karşı fiziki şiddet davranışları sergileyen, okulun başarısını düşüren, diğer çocukların sınav katsayısına ciddi şekilde etki eden, hatta öğretmenlerine karşı şiddete varan saygısızlıklar ve tehditler yapan öğrencilerin özel ilgi duyabileceği bu tarzda okullara ihtiyaç vardır.
Bu okullarda yıl sonunda yapılacak olan ulusal sınav sisteminde başarı durumuna göre ödül ve ceza sistemi de aynı zamanda olmalıdır.
Eğitim sistemimizi daha nasıl geliştirebiliriz ? sizlerde bana yorumlarınızı yazarsanız çok memnun olurum. Bu sayfamı paylaşıp daha fazla insanın bilinçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bu bir memleket meselesidir. Unutmayalım! Gelecek eğitimle gelecektir...:)

Yorumlar