Türkiye' de Yıllık Eğitim Süresi

Geçenlerde bir afiş gözüme çarpmıştı. Afiş çok hoşuma gitmişti. Bana "kızıl elma" yı hatırlattı. Onda bulunan eşsiz içgüdüyü ve kararlılığı, kendine çekiciliği, ulaşılması gereken gücü...
Evet! Her şeyden önce ulaşmak istediğimiz bir hedefimiz var. Biz gelişmiş bir ülke olmak istiyoruz. Ve bunun da tek yolunun gelişmiş ülkelerde olduğu gibi eğitime ve öğretime gereken önemin verilmesi kanaatindeyiz. Bakalım "google amca" bu konuda ne söylüyor?

Aramalarda 614000 sonuç bulundu. Tabiki her birine bakamayız. Yine ilk sıradakine olduğu gibi tıklıyoruz ve videomuzu izliyoruz. Lakin 2 saat 45 dakika kim izleyip te gençliğin sorunlarına çözüm için akıl yorsun? Bilmem!


Bugüne kadar izleyip, izleyebileceğim, öğrenip, öğrenebileceğim, tartışıp, tartışabileceğim kadar vs. ülkemde bulunan bütün olayların aslında özünde şu var:
2015 yılında bir Türk çocuğu 171 gün okula gitmiştir. (TEOG sınavları, seçimler, bayram tatilinin birleştirilmesi ile oluşan ek tatiller dahil). Aynı yıl bir Japon çocuğu 212 gün, fark 41 gün; 12 yılda bu fark 492 okul günü... Diğer 10 ülkede ise okumak isterseniz buraya tıklayın. Bir yılımız 180 ders günü kapsamında ise Japon öğrenciler üç yıl bizim öğrencilerden fazla ders almaktadır. Kısacası Japon öğrenciler 12 yıllık eğitimi sırasında 15 yıllık eğitim almaktadır. Japonlar ayrıca yıllık öğrenci başı 15000$ biz ise öğrenci başı 3000$ harcamaktayız.
Hal böyle olunca bir de dünyanın en uzun ardışık tatil sürelerinden bir tanesine de elbette biz sahibiz.
1939 yılında Türkiye' mizin %82.2' si tarımla uğraşırken 96 günlük yaz tatili anlaşılabilir bir durumdu. Benim güzel yavrucağım anasına babasına tarlada tapanda yardım ediyordu. Yıl 2016 olmuş! Ülkemin tarımsal nüfusu %7.5' e düşmüş sen hala adama 100 gün tatil veriyorsun. Tek devrede beyni dolduruyorsun, sonra o beyin yoruldu hadi sen bi format at gel diyorsun, sonra tekrar dolduruyorsun... Bir maçta bile devre arası olur, lakin 15 dk. olmaz mı??? Baktığımız zaman gelişmiş ülkelerde yıl içinde sadece şubat tatili olmaz! 2 ayrı 15 günlük tatil ve yaz tatili de en fazla 60 gün oluyor. Bizim şu tatil sistemimiz eğitim sistemimizi aslında felç ediyor. Öğretmenler, çocuklar yeni sezona başlarken bir önceki senenin bilgilerini hatırlamak için ilk 1 aylarını da kaybediyorlar.
Çözüm: Çift dereceli eğitim modeli. Ocak 1 ay ara tatil? Temmuz Ağustos yaz tatili?
Dipnot: Türkiye bu düzenlemeyi kolayca, hiçbir kanun gerekmeden basit bir ders programı genelgesiyle yapabilir.
Dipnot2: Türkiye elbet bir gün "kızıl elma" ya sahip olacaktır.
Yarın elbet bizim elbet bizimdir!
Gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir! -Necip Fazıl Kısakürek

Yorumlar